от Biznesidei.bg
4780
14 Март. 2016
Управленски грешки
37% от читателите смятат, че тази статия е полезна
46% от посетителите на сайта ни четат поне 3 статии дневно
29% от редовните ни читатели имат успешен бизнес
5
от 1 глас
Оценка на потребителя
Срещу всяка история за успешен бизнес, стартирал в малки мащаби, стоят множество истории за провал. Въпреки че това не следва да Ви обезкуражава от страхотната идея, в която смятате да инвестирате, има няколко често срещани грешки, които трябва да избегнете, за да увеличите шансовете на бизнеса си да оцелее. Тези грешки не са просто често срещани и общи за много фирми, те са смъртоносни за всяко бизнес начинание.
Изборът на подходящ човек, с коgoто да създадете и развивате фирмата си, е от същото значение, какъвто е изборът на съпруг или съпруг. Много експерти съветват предприемачите да избягват стартирането на бизнес с член от семейството или с някой от най-близките си приятели, тъй като това може да доведе до затруднения при взимането на важни бизнес решения. В крайна сметка емоционалната връзка не трябва да пречи на бизнеса, но и не трябва да бъде нарушавана от него.
Въпреки че много съпрузи или интимни партньори са успели да създадат успешни фирми, не всеки има подобен късмет. Така че и тук трябва да сте особено внимателни.
Да си осигурите законовите права върху продукта или бизнес идеята си е много важно, за да избегнете възможността някой да Ви копира. Патентното право в световен мащаб е видяло доста тежки битки, включително и между гиганти като Samsung и Sharp или Microsoft и Salesforce.com. За да сте сигурни, че Вашата идея си остава Ваша, патентоването запазва позицията си на най-добрия начин да подсигурите ексклузивните си права.
3. Неглижирането на контрола.
Счетоводно отчитане на компенсации за ел. енергия по РМС № 739 и по РМС № 771 – електронно ръководство
Повече детайли тук
Може би звучи изкушаващо да оставите грижата за бизнеса на партньори или служители, на които имате доверие. Историята, обаче, е доказала, че това е скъпоструваща грешка. Ако сте единствен собственик на малък бизнес или сте отговорен за капиталите на компанията, е лично Ваша задача разходите да се правят разумно. Никога не давайте права на други хора да подписват важни финансови документи, не предоставяйте на служители достъп до сметките си, защото така рискувате да станете жертва на финансови измами.
4. Избягването на всички рискове.
Ако се нуждаете от външно финансиране, ще трябва да демонстрирате известна вяра в бъдещия си успех и да се обърнете към инвеститори. Без тях ще се провалите в усилията си да се разраснете, ще изостанете и в един момент може дори да се наложи да затворите фирмата си. Въпреки че е необходим известен кураж да се обърнете към инвеститори и банки, или други партньори, за да поучите нужните Ви ресурси, можете да го направите с минимален риск за личните си капитали и бъдещето на фирмата си. Но не и без никакъв риск. Важното е просто да бъдете внимателни, да не надценявате способността си да възстановите заетото и да не искате повече, отколкото Ви трябва. Силното задлъжняване не е добра идея.
Може да е изкушаващо да пазите бизнес идеите си за самите себе си от страх да не Ви ги откраднат. Но ако не получите консултации и експертно мнение, когато са Ви нужни, просто защото искате всичко да си остане тайна, ще се лишите от ценни контакти, които могат да помогнат на бизнеса Ви в бъдеще. Повечето проблеми от този тип могат да се решат с подписването на договор за конфиденциалност - нещо, което няма да навреди на фирмения Ви бюджет.
Стартирайки бизнес, не пропускайте да се поучите от грешките на тези преди Вас. Да бъдете подготвени може да Ви помогне да избегнете множество проблеми в бъдеще. А така и да си спестите много разходи и най-вече стрес.
източник: investopedia.com
Tags: грешкиуправление на бизнесамалък бизнес
Сподели своя коментар0 Коментари