от Biznesidei.bg
3765
28 Септември. 2018
Новини
59% от читателите смятат, че тази статия е полезна
38% от посетителите на сайта ни четат поне 3 статии дневно
41% от редовните ни читатели имат успешен бизнес
5
от 1 глас
Оценка на потребителя
Базирайки се на изследвания в множество фирми от различни сектори, АКИБ изведе факторите, влияещи на привлекателността на дадена професия. Сред тях се нареждат работната среда, възнагражденията, непаричните материални стимули, нивото на стрес, престижът, перспективите за кариерно развитие, вложените време и средства за нейното овладяване и поддържане.
Тези фактори се поделят в 3 групи фактори – основни, подкрепящи и допълващи, за които работодателите следва да предприемат съответните мерки. Основните фактори са със 75 на сто тежест, като според професията към тях спадат: осигуряване на социални придобивки, размер на възнаграждението, допълнителни възнаграждения, социални осигуровки, осигуряване на обучение и допълнителна квалификация и др. Те определено могат да се считат ключови, а прилагането им в процеса на търсене на кадри води до успех при привличането и задържането на кадрите на работа. Прилагането на горепосочените фактори не е твърде скъпо за фирмите, но показва ясно на заетите в тях кадри, че интересите и потребностите им са взети присърце.
Сред подкрепящите фактори, имащи относителна значимост между 50 и 75 на сто, се нареждат: възможност за работа в голяма фирма, реализация в чужбина, работа с модерни техника и технологии и др. Прилагането на тези фактори няма да води до назначаване на кадри, но ще влияе много силно върху мотивацията на кандидатстващите за предлаганите позиции и би склонило кандидатите да вземат решени в полза на работодателите.
По отношение на допълващите фактори - те имат тежест, по-ниска от 50%, и сред тях се нареждат: близост на работното място до дома, осигуряване на транспорт, липса на труд с удължено работно време или в почивни дни, поддържане на професионалното ниво да не изисква значителни разходи и др. Ако се приложат, тези фактори няма да имат решаваща значимост, но са в състояние да играят допълваща роля при взимане на решение за приемане на предложена работа.
Васил Велев, председател на АИКБ, посочи, че част от професиите имат ключово значение за родната икономика, но кандидатите за тях са малко. По тази причина АКИП предлага стратегии за справянето с проблема. Тези стратегии включват конкретни инструменти и мерки за повишаване привлекателността на професии, имащи слабо предлагане на пазара на труда в ключови за развитието на нашата икономика сектори. Става дума за 16 професии в секторите „Машиностроене”, „Електротехника”, „Транспорт и спедиция” и „Здравеопазване”.
От своя страна Зорница Русинова, зам.-министър на труда, посочи, че почти липсват работодатели у нас, които да не посочват като основен проблем липсата на кадри. Според нея идеите на АКИБ ще послужат като база за разработване на стратегия за преодоляване на дисбаланса между търсене и предлагане на работа и ключовите за страната ни сектори да се снабдят с квалифицирани служители.
Стратегиите са подготвени според спецификата на всеки от браншовете, предлагащи конкретни идеи и мерки за въздействие, с цел да се повиши привлекателността и привличането и задържането на служители за основните в тях професии. При тяхната подготвка са взети под внимание характера на труда, производствените процеси и изискванията към квалификацията.
По мнението на главния икономист на Института за пазарна икономика (ИПИ) Десислава Николова привлекателността на професиите минава през кариерно развитие. По нейно мнение кариерното развитеи следва да започне още от детската градина, а после да продължи в дуално обучение. Децата следва да могат да се докоснат до фирмите в техния регион. Бизнесът от своя страна трябва да бъде привлечен в образованието.
източник: economic.bg
Документиране и счетоводно отчитане на данъците: изменения и допълнения през 2020 г.
Повече детайли тук
Tags: кариерно развитиевъзнаграждениеслужители
Сподели своя коментар0 Коментари