от Димитър Александров
5663
29 Март. 2013
Бизнес идеи
61% от читателите смятат, че тази статия е полезна
38% от посетителите на сайта ни четат поне 3 статии дневно
41% от редовните ни читатели имат успешен бизнес
5
от 1 глас
Оценка на потребителя
Слънчевите панели са от различни видове начин на застрояване, експлоатация и дестинация. Системите с фотоволтаични панели за производството на електрическо мощност, но в тази статия само говорим от системите на слънчева топлина, които оползотворява топлината от инфрачервено лъчение на слънцето и съхранява го до използването. Оставяме настрана големите индустриали приложения, най-употребявани системи са тези които произвеждат топлата вода за всекидневна употреба.
Основният вид от слънчеви панели употребявани в обикновените приложни или тези които са с вакумни търби. Колектора с вакуумни тръби са най-скъпите, но и най-добрите, защото имат висока топлоизолация и значително се повишава ефективността. Обикновено тези се употребяват на практика където е необходима една по-висока температура или на сложните инсталации, които дават топла вода и топлинна енергия за отопление на жилището.
Обикновено, плоските колектори се състоят от мрежа от тръби (мед, обикновено) с ребра за увеличване на площ. Целият този набор се намира в кутия добре изолирана, с прозрачна стена към слънцето(стъкло с висока степен на прозрачност ). Повърхността на тръбата и металните перки покрита със селективно покритие които улеснява усвояването на слънчевата радиация и във същото време ограничава отражението им. Плоските колектори са по-ефтини от тези с тръби.
На плажа, те са идеални, се използват само през летните месеци. По друго време на година или в или в останалата част на страната(особено на планината), ефективността на този тип от събиране на енергия е по-ниска от това на вакуумно-тръбни колектори, водосборните райони подобни. Вакуумни тръбни системи са изполвани ва Германия на момента, Канада, Великобритания и Китай благодаря на техническите изпълнения.
Всяка епуврета се формира от два концентрични тръби от боросиликатно стъкло(много устойчивна и с висока степен на резистентност), заварени между себе си. Пространството между двете тръби се евакуират, и вътрешната повърхност на вътрешната тръба се покрива с селективно покритие с отлична абсорбиране на слънчевата радиация (>92%) и с много ниска отразяваща (<8%). Топлината е прехвърля в топлинна тръба.
Вакуума между двете тръби образува един вид от “термос“ така че, дори че вътрешната температура става до 150 градуса, навън твърбата е студено. Това свойство прави инсталация използвана и в много студени климати. Термична батерия на системата поддържа топлината която се използва само когато има нужда за жилището. Този принцип на работа се подпомага от контролер.
Слънчеви инсталации произвеждат топла вода и усвояват слънчевата радиация през всеки сезон. Но зимата, защото денят е по-кратък и небето обхвана, своят ефикативност е по-малка. В умернят климат, както е в нас, През зимните месеци е необходим допълнителен източник: газ, дърва, електроенергия, геотермална енергия и др.
Термична батерия ще се зарежда и а къщата ще може да бъде отоплява няколко дни с тази енергия, без да има необходимост и от други източници за топлина. Определяне на необходимото от слънчеви колектори се прави след термичен анализ на вътрешното потребление (топлинен баланс) и избор на подходящ капацитет на термичната батерия. След това се изчислява позицията ъгъл на колектори и тяхната ориентация така да бъде е по-изложени на слънце.
Пари от слънчеви панели: Кои са клиентите на тези слънчеви панели?
Системите имат много повече приложения, отколкото домакинството, от които вече стана дума. Такива инсталации са употребявани н селското стопанство за отопление на оранжерии за зеленчуци или цветя. Са употребявани и в зоотехника за почистване или в областта на млекопреработвателната промишленост. Същото, намерят ползвата им в някои промишлени процеси къде термална енергия е необходима.
Tags: бизнес идеибизнес идеяслънчев панел
Сподели своя коментар0 Коментари